Projekt „Kultura Dolnego Śląska inspiracją dla współczesnej mody” dobiegł końca

„Kultura Dolnego Śląska inspiracją dla współczesnej mody”to projekt, który został zrealizowany przez Gminny Ośrodek kultury i Sportu w Kunicach z myślą o nastolatkach i wszystkich mieszkańcach dla których kultura ludowa stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego. Młodzi mieszkańcy w trakcie wakacji podczas zorganizowanego „Etnowypoczynku”  oprócz rekreacji poszukiwali inspiracji we wzornictwie Dolnego Śląska. Odwiedzili Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, wzięli udział w warsztatach związanych ze zdobnictwem, a potem swoją wiedzę wykorzystali we własnoręcznie wykonanych pracach. Dzięki projektowi powstały oryginalne torby filcowe, które zostały wyfilcowane zaprojektowanymi przez uczestników wzorami oraz pięknie ozdobione koszulki, które młodzi ludzie wymalowali farbami do tkanin. Finał projektu to pokaz mody przed publicznością, która zgromadziła się na VII Folk-Biesiadzie Kunickiej prezentującej dorobek folklorystyczny kapel ludowych z regionu. Energetyczny występ młodych projektantów został entuzjastycznie przyjęty przez  widzów.

W ramach realizacji tego projektu Koła gospodyń wiejskich Szczytniczanki i Rosochatki przygotowały dla uczestników dolnośląskie potrawy do degustacji. Trzeba przyznać, że mieszkańcy byli zaskoczeni nowymi smakami i nie wiedzieli, że pierogi z Chrząstawy, bigos dolnośląski czy gołąbki krużewnickie to dania charakterystyczne dla naszego województwa.

Finał projektu miał godne zakończenie. Po występach zespołów ludowych, które przyjęły zaproszenie na VII Kunicką Folk-Biesiadę, a byli to Trzy pokolenia, Cichowodzianie, Nowowianki, Łemkowski Zespół Folklorystyczny Roztoka, Wesoła Gromadka, My Słowianie, Kumoszki i oczywiście Kapela Kunice, nastąpił koncert Kapeli ze Wsi Warszawa. Zespół koncertujący po całym świecie urzekł wszystkich swoim repertuarem.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2022” .

Projekt „Kultura Dolnego Śląska inspiracją dla współczesnej mody” dobiegł końca