VI Kunicka Folk-Biesiada

W sobotę 25 września o godzinie 14:00 na terenie przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Kunicach (ul. Słoneczna11) odbędzie się VI Kunicka Folk Biesiada. Do wspólnej zabawy miłośników kultury ludowej zapraszają Kapela Kunice i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Gwiazdą tegorocznej biesiady będzie zespół „Drewutnia”. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Na scenie przy jeziorze, przed siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kunicach wielbiciele muzyki ludowej zobaczą i wysłuchają program aż siedmiu folkowych kapel. Wystąpią:, „Izerskie Bogdanki” z Mirska,  „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic „Kumoszki” z Golanki Dolnej, „Osieczanki” z Osiecznicy, Nowowianki” z Nowej Wsi Legnickiej, „My Słowianie z Osłej oraz gospodarze tej imprezy, czyli „Kapela Kunice”.

Niespodzianką będzie występ lokalnego Trio „Ostatnia Szansa” składająca się z lokalnych muzyków którzy obok walca i polki zagrają muzykę Country.  

To nie koniec niespodzianek, ponieważ ten ludowy dzień w Kunicach zakończy zespół Drewutnia z Lublina, repertuar zespołu stanowią utwory ludowe ze Słowiańszczyzny, zwłaszcza ze wschodniego pogranicza Polski i terenu Lubelszczyzny. Od paru lat Kapela Drewutnia często sięga też po utwory ze Śląska i Małopolski. Cechą charakterystyczną zespołu jest używanie tylko instrumentów akustycznych, usłyszymy ukraińską sopiłkę, rosyjską wołynkę, bałałajki oraz huculski bęben, irlandzkie whistles, południowoamerykańskie reco-reco czy mongolski toushpulur. Kapela bardzo żywiołowo gra do tańca, z czego jest powszechnie znana, ma w repertuarze dużo żartobliwych przyśpiewek, grupa potrafi oddać też nastrój dramatycznych ballad ludowych, mówiących o zmaganiu się z ludzkim losem. Drewutnia ma już swoje wierne grono fanów, często występuje na festiwalach folkowych, imprezach prezentujących kulturę ukraińską i łemkowską.

VI Kunicka Folk-Biesiada