Noc Świętojańska w Jaśkowicach

22 czerwca na tradycyjne obchody Nocy Świętojańskiej zaprasza Wiejski Ośrodek Kultury w Jaśkowicach Legnickich. Tradycje Nocy Świętojańskiej wywodzą się ze słowiańskiego święta Nocy Kupały, poświęcone słowiańskiemu bóstwu – Kupale, która uważana była za boginie miłości. Noc Świętojańska była jednym z najradośniejszych słowiańskich świąt, według tradycji jest świętem wody, ognia oraz miłości i płodności. Tradycją Nocy Świętojańskiej jest skakanie przez ognisko, wierzono że dzięki temu człowiek ochroni się przed złymi mocami, urokami i chorobami. Ludzie od zawsze chętnie uczestniczyli w świętowaniu najkrótszej nocy w całym roku.

Obchody Nocy Świętojańskiej tradycyjnie w gminie Kunice odbywają się w Jaśkowicach Legnickich nad malowniczym jeziorem w parki Pod Dębami. Zabawa rozpocznie się o godzinie 16:30, wystąpi Kapela Kunice ze specjalnie przygotowanym repertuarem. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, na małych uczestników czekać będzie wiele zabaw, gier i konkursów. Chętne dzieci będą mogły pomalować sobie twarze. Tradycyjnie odbędą się coroczne poszukiwania kwiatu paproci i wicie wianków z różnych polnych i ogrodowych kwiatów, takich jak chabry, maki, rumianki, czy też róże. Gotowe wianki zostaną puszczone na wodę jaśkowickiego jeziora jak nakazuje starosłowiański zwyczaj.

Gościnnie wystąpi lokalna grupa artystyczna Freedom Of Fire, którzy zaprezentują się z wyjątkowym pokazem ognia. Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna z DJ-em, która potrwa do późnych godzin wieczornych.

Noc Świętojańska w Jaśkowicach