Konkurs Potraw i Stroików Bożonarodzeniowych w Spalonej

W minioną sobotę Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kunicach zaprosił do wspólnego świętowania tradycji Świąt Bożego Narodzenia do Wiejskiego Ośrodka Kultury w Spalonej. Od lat odbywa się tam konkurs potraw bożonarodzeniowych i stroików świątecznych.  Bardzo kreatywnie udekorowane potrawy i ciasta królowały na konkursowych stołach wśród pięknie skomponowanych stroikach. Jury oceniało nie tylko walory smakowe, ale również związek z tradycją i efekt wizualny. Jak zwykle nie zawiodły panie z gminy Kunice, które na konkurs przygotowały swe popisowe wigilijne dania i ciasta. Można było skosztować każdej z potraw , bezpośrednio zapytać o kulinarne tajemnice podanych potraw, zdobyć przepis na ciasto, a przede wszystkim pomysł na organizację własnej Wigilii. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ponieważ wszystkie prace konkursowe osiągnęły mistrzowski poziom. Kulinarno-florystyczna konkurencja został jednak rozstrzygnięta w następujący sposób:

W kategorii potrawy:

  1. Róża Jabłońska – ryba po grecku
  2. KGW Szczytniczanki – pierogi i uszka z grzybami
  3. Grażyna Szczepanek – bigos z chlebkiem

W kategorii ciasta:

  1. Elżbieta Zarzycka – bałwanek
  2. Katarzyna Gagat – piernik świąteczny
  3. WOK Pątnów Legnicki – piernikowy domek

W kategorii stroiki świąteczne:

  1. WOK Szczytniki nad Kaczawą
  2. Weronika Maksymiak
  3. WOK Miłogostowice

Konkurs potraw, ciast i stroików bożonarodzeniowych miał też piękną oprawę artystyczną. Nie ma prawdziwej świątecznej atmosfery bez kolęd i pastorałek, więc tę część wypełniły pięknymi głosami wokalistki ze Studia Piosenki, które działa w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kunicach pod fachową opieką Pawła Lenara. Magię świąt zilustrował też przebojowym przedstawieniem pt. „Mikołajowa pomyłka” Teatr Czwarta Ściana, który jest wspólnym projektem GOKiS Kunice i Szkoły Podstawowej w Spalonej. Mistrzowsko rozwiązany przez Mikołaja problem pomyłki z prezentami dał zgromadzonym na uroczystości piękne przesłanie – nigdy nie jest za późno na naprawienie swoich błędów i zmianę na lepsze.

Konkurs w WOK Spalona rozpoczyna celebrowanie corocznych tradycji w gminie Kunice. W niedzielę odbędzie się Kunicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Od godz. 12.30 do 17.00 na skwerze przed budynkiem Urzędu Gminy w Kunicach każdy znajdzie dla siebie coś, co sprawi, że Święta Bożego Narodzenia kolejny raz będą nas cieszyć i sprawią, że ten wyjątkowy czas w roku będzie uroczysty i piękny.

https://e-legnickie.pl/kultura-i-rozrywka-z-regionu/powiat-legnicki/40572-konkurs-potraw-i-stroikow-bozonarodzeniowych-w-spalonej-foto

https://pogodzinach.lca.pl/legnica,news,91778,W_Spalonej_swiateczna_uczta_dla_ducha_i_dla_ciala.html

https://legnica.naszemiasto.pl/tradycyjny-gminny-konkurs-potraw-bozonarodzeniowych-w/ar/c15-9136509?fbclid=IwAR3tbxm1kihEIB9PE7AlpxrFLq8pMVOdzez3653GQjmAtc4IFPoloyqRUfk

Konkurs Potraw i Stroików Bożonarodzeniowych w Spalonej