Dożynki w Gminie Kunice już za nami.

Dożynki gminne to wielka uroczystość, podczas której wszyscy dziękujemy za zebrane plony. To czas jednoznacznie wyznaczający nadchodzącą jesień pełną zapasów na zimowy czas. Wójt Gminy Kunice Józef Pieróg zaprosił wszystkich mieszkańców do Spalonej, by podziękować za pracę, dzięki której na naszym stole pojawia się chleb i inne płody rolne. Chociaż nasza gmina powoli traci rolniczy charakter, to wciąż funkcjonują w niej duże gospodarstwa, rolnicy indywidualni, ogrodnicy. To właśnie im złożono hołd za trudną pracę podczas mszy świętej, która rozpoczęła wspólne świętowanie. Starości dożynek Marta Szot i Krzysztof Pachołków godnie pełnili swoją funkcję i wspólnie z włodarzami  częstowali chlebem z tegorocznych zbóż. Wybrano również najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowany przez sołectwa. W tym roku na największe uznanie jury zasłużył wieniec z Jaśkowic Legnickich. Na scenie w rolę prowadzącej obchody wcieliła się Anna Rzonca, która płynnie przeprowadziła wszystkich przez kolejne punkty programu.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zadbał o atrakcje kulturalne. Na takim święcie nie mogło zabraknąć zespołu ludowego, dlatego występy rozpoczęła Kapela Kunice. Przy ludowych rytmach rozpoczęło się celebrowanie święta, a potem na scenie czarował swoim głosem Robert Baran, miejscowy zespół Cover Band Dreams i wreszcie gwiazda wieczoru – zespół Universe. Tysiące głosów spod sceny śpiewały razem z wokalistą jeden z najbardziej znanych przebojów „W Taką ciszę”. Do wspólnej zabawy na zakończenie zaprosił zespół Puls, który bawił mieszkańców do północy. Ponieważ praca na roli jest dla prawdziwych mężczyzn, to zaproszono ich do udziału w turnieju strongman gminy Kunice. Siłowe zmagania poprowadził Tyberiusz Tyberian Kowalczyk jeden z najlepszych polskich siłaczy. Oprócz pojazdów rolniczych, bryczki z „woźnicą”, zabytkowego auta fani motoryzacji podziwiali piękne motocykle, które również uświetniły imprezę dożynkową, ponieważ można było się na nich zwyczajnie przejechać i poczuć moc mechanicznych koni.

Na tegorocznych dożynkach, jak przystało na tradycję nie zabrakło jadła i napoju. Każdy z gości mógł skosztować pysznego bigosu, strażackiej grochówki, pieczonych kiełbasek i innych specjałów przygotowanych specjalnie na tę okazję . Pieczony dzik przygotowany specjalnie na tę okazję przez myśliwych był atrakcją dla podniebień mieszkańców.  Sołectwa z Jaśkowic Legnickich, Rosochatej, Spalonej, Szczytnik Małych, , Pątnowa Legnickiego, przygotowały to, z czego słyną, aby podzielić się swoimi domowymi przetworami, ciastami, pysznymi potrawami i w ten sposób zaangażowały się we współorganizację dożynek.  Dla dzieci świat dmuchańców, popcorn, cukrowa wata i lody to prawdziwy raj. Najmłodsi bawili się więc także doskonale na równi z dorosłymi.

Dożynki w Gminie Kunice już za nami.