Dobry Rock na Nowy Rok

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu rozpoczyna 2022 rok mocnym akcentem i zaprasza  21 stycznia o godzinie 19.00 na wydarzenie – Sztywny Pal Azji akustycznie. Impreza jest darmowa, a bezpłatne wejściówki są do odebrania w siedzibie GOKiS Kunice.

Zespół powstał na początku 1986 roku w Chrzanowie, założony przez gitarzystę i głównego twórcę tekstów Jarosława Kisińskiego oraz wokalistę i klawiszowca Leszka Nowaka . Dziś grają w skłądzie: Leszeka Nowak – śpiew, fortepian, gitara, Jarosław Kisińsski- gitara, Paweł Nazimek – gitara basowa, Zbigniew Ciaputa – perkusja, konga, Krystian Różycki – gitara basowa, gitara, instrumenty perkusyjne, Wojciech Wołyniak – gitara, instrumenty klawiszowe  Nazwa którą przyjęli ,Sztywny Pal Azji, była dziwna i zaskakująca. Początkowa wersja to sam Sztywny Pal, ale że jeden z muzyków z pierwszego składu – Andrzej Turek miał ksywę „Azja” i na próbach najmniej było go słychać, dodali  jego pseudonim. To tylko jedna z wersji pochodzenia nazwy zespołu.

Zadebiutowali amatorskimi nagraniami na antenie Rozgłośni Harcerskiej. Weszli na rynek z muzyką świeżą, prostą, bezpretensjonalną, łączącą rzecz wydawałoby się nie do połączenia – muzykę wyrastającą z rock`n`rollowej tradycji z zupełnie nie rockowym wokalem, interpretacją i tekstami bliższymi nurtowi piosenki studenckiej. Proste teksty, śpiewane tylko po polsku  zainspirowane są życiem, miłością i literaturą –   zatrzymują, proszą o refleksję. W muzyce jej twórcy  poszukują przede wszystkim wzruszenia. Sztywny Pal Azji swą popularność zdobył dzięki występowi na Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin’86, gdzie zajął  II miejsce, a ich piosenka „Nasze reggae” zyskała wręcz miano hymnu imprezy. „Nasze reggae” było również pierwszym radiowym przebojem zespołu, którego popularność rosła z koncertu na koncert. W roku następnym Sztywny Pal Azji przedstawił debiutancki album „Europa i Azja”, na którym nie zabrakło przebojów, spośród których szczególnym uznaniem cieszyły się „Kurort”, „Spotkanie z…” i przede wszystkim „Wieża radości, wieża samotności”. Lata 1986-88 okazały się szczytem popularności Sztywnego Pala Azji i zarazem artystycznej formy muzyków.

Zespół cały czas aktywnie koncertuje. W ubiegłym roku obchodzili swój 35 jubileusz, a na ich koncertach zawsze gromadzą się wierni fani. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie ze Szpalem.

Dobry Rock na Nowy Rok