Ferie z GOKIS Kunice na półmetku

Dobiegł końca pierwszy tydzień Ferii z GOKiS Kunice.  Blisko 40 młodych mieszkańców gminy Kunice skorzystało z atrakcji przygotowanych specjalnie na półkolonie, pozostałe dzieci z wydarzeń przygotowanych w placówkach GOKiS. Był to intensywny tydzień zwiedzania, edukacji, ciekawych warsztatów i przede wszystkim dobrej zabawy.

Gminny Ośrodek Kultury i sportu w Kunicach corocznie przygotowuje ciekawą ofertę wypoczynku i zajęć dla dzieci. Można tam znaleźć ciekawe zajęcia w wiejskich ośrodkach kultury, wycieczki, karnawałowe bale, zajęcia kulinarne, ceramiczne,  manualne i wiele różnych form, które uatrakcyjniają spędzanie wolnego czasu pod czujnym okiem instruktorów. Dzieci aktywnie uczestniczyły w wyjazdach do kina, karnawałowym balu, warsztatach w Muzeum Miedzi tworzyły z masy solnej karnawałową maskę, budowały wymarzone budowle na warsztatach z klocków Lego, kroczyły śmiało śladami dinozaurów, pisały nawet własną bajkę. Ponieważ w pierwszym tygodniu ferii w kalendarzu są dwa święta – walentynki i tłusty czwartek, to nie mogło obyć się bez warsztatów kulinarnych, podczas których powstawały przepyszne formy serc oraz tradycyjnych pączków i faworków.

Zimowe półkolonie natomiast rozpoczęły się od wspólnego wyjazdu do kina. Seans Asterix i Obelix – Imperium Smoka to była pełna humoru zapowiedź nowych przygód podczas zimowego wypoczynku, ponieważ już następnego dnia dzieci mogły wcielić się w prawdziwych rycerzy na zamku w Grodźcu. Po zwiedzeniu zamku z przewodnikiem wzięły udział w warsztatach rycerskich, poznały elementy rycerskiego ekwipunku, a na koniec wybiły własną monetę. Dotknąć, powąchać i oczywiście spróbować. To idea przyświecająca organizatorom warsztatów mydlarskich „Zielony Wulkan” w Rzeszówce koło Świerzawy. To tam właśnie grupa półkolonistów doświadczała zmysłami, tworząc własne kompozycje zapachowe i mydełka. Zanim przystąpiła do działania poznała rozmaite zioła i ich właściwości.  Dla spragnionych techniki ciekawą okazała się wycieczka do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Ogromne maszyny, silniki parowe , same lokomotywy i oczywiście przejazd zabytkową kolejką, to niejedyna atrakcja tej wycieczki, bo młodzi ludzie zbudowali własną makietę kolejową, wykorzystując materiały plastyczne do stworzenia własnego projektu. Kino sferyczne przeniosło całą grupę kunickich kolonistów w kosmos, podobnie, jak warsztaty „Moja pizza”. To był kosmos smakowy, bo dzieci wzbiły się na wyżyny swoich kulinarnych umiejętności. Warsztaty edukacyjne Zielona Mysz to atrakcje przygotowane na finał pierwszego tygodnia ferii zimowych z GOKiS Kunice. Tu z kolei mikrokosmos. Świat przyrody oglądany przez mikroskop oraz warsztaty – chromatografia bibułowa, czyli rozdzielanie barwników roślinnych podczas eksperymentu to ostatnie wydarzenie tygodnia pełnego niespodzianek. Przed nami kolejny tydzień wolnego. Zapowiada się naprawdę ciekawie.

Ferie z GOKIS Kunice na półmetku