Etnowypoczynek z GOKiS Kunice

„Kultura ludowa Dolnego Śląska inspiracją dla współczesnej mody” to motyw przewodni wypoczynku dla grupy dzieci i młodzieży, który zorganizował GOKiS Kunice. W działaniach animacyjnych opartych na dziedzictwie Dolnego Śląska wzięło udział 30 uczestników. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska 2022.

Kultura Dolnego Śląska to swoisty tygiel. Wpływy różnych kultur znajdą swoje odbicie w ubiorze, pieśni, smakach. Miesza się tu kultura Polaków przesiedlonych ze Wschodu, niemiecka, czeska, Greków, Bośniaków i Serbów. Trudno zauważyć wyraziste cechy tejże. Dlatego zadaniem uczestników Etnowypoczynku było dokładne poznanie tradycyjnego ubioru dolnośląskiego oraz tradycyjnego wzornictwa i wykorzystanie tej wiedzy w działaniach twórczych. Dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska stało się dla młodzieży inspiracją do stworzenia własnych projektów zaczerpniętych z wzorów ludowych i wykorzystanie ich we współczesnym ubiorze i dodatkach przy pomocy różnych technik artystycznych. Aby zrealizować postawiony cel, zorganizowano: wycieczki do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu wraz z lekcją warsztatową oraz do Muzeum Karkonoskiego, gdzie młodzi mieszkańcy gminy Kunice uczestniczyli w prelekcji „Historia stroju ludowego na Dolnym Śląsku”. Wyposażeni w wiedzę i inspiracje uczestnicy przystąpili do realizacji własnych pomysłów. Na uszytych własnoręcznie filcowych torbach stworzyli i zrealizowali swoje projekty metodą filcowania na sucho. Kolejną formą przeniesienia kultury ludowej do współczesnej mody były projekty ozdabiania koszulek i malowania ich farbami do tkanin. Ponieważ wyobraźnia dzieci nie ma ograniczeń, to powstały fantastyczne prace, które zostaną zaprezentowane w formie pokazu mody podczas gali finałowej projektu 17 września br. na Folk Biesiadzie w Kunicach.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zadbał także o inne atrakcje podczas Etnowypoczynku. Szaleństwa na zjeżdżalniach i innych urządzeniach wodnych w cieplickich termach to był strzał w dziesiątkę. Do tego animacje i zabawy ruchowe przygotowane przez Chomiak Event dały możliwość „rozprostowania kości” po twórczej pracy artystycznej. Na koniec projektu po pysznych kiełbaskach z grilla grupa wyruszyła na grę terenową, podczas której zmagała się z detektywistycznymi zagadkami. Nowe umiejętności, które zyskali uczestnicy projektu, pozostaną już z nimi na zawsze, podobnie jak nowe wakacyjne przyjaźnie i wspomnienia dobrej zabawy.

Etnowypoczynek z GOKiS Kunice