Klasyka gatunku na Festiwalu reggae nad jeziorem – zespół Bakshish

Już w najbliższą sobotę Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kunicach zaprasza na Festiwal reggae nad jeziorem. Cykliczną już imprezę co roku odwiedzają nie tylko fani tego rodzaju muzyki. Fantastyczna sceneria, rytmy słonecznej Jamajki płyną po tafli Jeziora Kunickiego i tworzą niezapomniany klimat. Dlatego co roku Kunice przeżywają oblężenie spragnionych muzyki pokoju i miłości. W tym roku Festiwal odbędzie się przed siedzibą GOKiS Kunice – ul. Słoneczna 11.

Niezaprzeczalną gwiazdą koncertu będzie klasyk tego gatunku muzycznego, czyli zespół Bakshish. Formacja muzyczna powstała w 1982 roku w Kluczborku. Na początku młodzieńcza energia i bunt eksponowały się poprzez punk rock, ale muzyczne poszukiwania po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. Pierwszy rok działalności oprócz koncertów w całym kraju przyniósł także pierwsze sukcesy – awans do finału i pierwszej dziesiątki w konkursie „Kto najlepszy w tym Rocku?” organizowanym pod egidą Programu 3 Polskiego Radia. Potem były już tylko występy na najważniejszych festiwalach (Jarocin, Fama, Reggae Camping, Reggae Nad Wartą) i wreszcie „pełnometrażowy” materiał, wydany na debiutanckiej płycie „One Love”. Ostatnią jak do tej pory płytą wydaną przez Bakshish jest album „B-3” wydany w 2000 roku.Przez lata przez zespół przewinęły się dziesiątki muzyków, z których wielu obecnie stanowi absolutny top polskiej sceny muzycznej.

Przed gwiazdą festiwalu wystąpią dwa zespoły.Jako pierwszy zagra Zielony Groszek, któryma na swoim koncie mnóstwo koncertów plenerowych i festiwali (m.in. Jarocin, Woodstock, Michałów, Kluczbork, „Kamyki”).  Miał okazję zagrać koncert radiowy na żywo w RDC  w Warszawie. Muzycy wielokrotnie gościli już w Kunicach i prawie wszystkim znany był lider zespołu- Stasiasty, który niestety zmarł w grudniu 2019. Zespół postanowił uczcić jego pamięć i grać dalej, kontynuując spuściznę lidera, a koncert w Kunicach będzie także muzycznym wspomnieniem wielokrotnych występów Kolorowego Ptaka.

Kolejna niespodzianka na scenie w Kunicach to zespół Jemiayka z Torunia.Na początku grali głównie punk rocka, ale wraz z upływem czasu ich muzyka przeszła na jasną stronę mocy, czyli do gatunku reggae. Potem dołożyli jeszcze nieodzowny dub i tak powstał styl, który sami muzycy nazwali: Haquna Reggae Style. Charakterystyczne dla tej formacji muzycznej są przede wszystkim ciekawe teksty, specyficzne poczucie humoru charyzma lidera i dużo pozytywnej energii wymienianej z publicznością .

W tym roku oprócz dobrej muzyki organizatorzy zaplanowali dla publiczności atrakcję w postaci warsztatów bębniarskich. Każdy chętny będzie mógł spróbować uderzyć w membranę. Na pewno przy udziale publiczności wybrzmią słoneczne rytmy reggae.

Organizatorzy festiwalu apelują do wszystkich uczestników o przestrzeganie zasad związanych z obecną sytuacją epidemiologiczną. Osoby bez maseczek będą niestety musiały opuścić teren, gdzie odbywać będą się koncerty. Przypominają także, że imprezie towarzyszy  Bieg Reggae, na który można zapisać się jeszcze w dniu imprezy. Dokładne informacje na stronie http://www.gokis-kunice.pl/imprezy/reggae/

Klasyka gatunku na Festiwalu reggae nad jeziorem – zespół Bakshish