„Moje ukochane…” – koncert online

W niedzielę 21 czerwca, punktualnie o 18.00, dokładnie w dniu, kiedy rozpoczyna się w tym roku astronomiczne lato, GOKiS Kunice zaprasza na koncert on-line. Na kanale YouTube usłyszymy na żywo współczesne piosenki żeglarskie oraz tradycyjne morskie pieśni pracy w wykonaniu Henryka „Szkota” Czekały oraz jego Szkockiej Trupy. Jak chciałoby się usiąść nad brzegiem jeziora, wsłuchać w szum przybijających do brzegu fali posłuchać szantowej ballady. Niestety muzyczną sceną steruje COVID-19 i to za jego sprawą wiele imprez masowych w tym roku zostało odwołanych. Nie zanosi się na to, by cokolwiek w tej dziedzinie życia się zmieniło, chociaż organizatorzy corocznego Festiwalu Szanty Kunice nie tracą nadziei, że w tym roku uda im się uczcić 30-te już spotkanie z muzyką szantową nad Jeziorem Kunickim. Zanim to jednak nastąpi, zapraszają na koncert on-line, transmitowany z siedziby Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kunicach.

„Moje ukochane…” – tak zatytułowane jest spotkanie z muzyką szantową Szkockiej Trupy. Grupa tworzy otwartą formułę artystyczną, ale najczęściej jest to, obok Henryka „Szkota”Czekały, Kamil Piotrowski (mandolina, chórki) – na co dzień muzyk folkowo-szantowego zespołu Sąsiedzi oraz Jacek Kądziołka (bas akustyczny, chórki) – kiedyś członek zespołów Passat, oJtaM. Szkocka Trupa to zespół, który założył kilkanaście lat temu Henryk Czekała„Szkot”, na co dzień lider legendarnej już na polskiej scenie muzyki marynistycznej grupy Mechanicy Shanty, wcześniej współzałożyciel innej legendy, bytomskiego zespołu Ryczące Dwudziestki. Fanom szant i piosenek żeglarskich, tych grup przedstawiać nie trzeba. Ich„przeboje“ znają niemal wszyscy żeglarze i fani tego gatunku muzycznego. Wiele z nich napisał, czy przetłumaczył sam Szkot.

Na program koncertu złożą się dawne pieśni morskie, w tym szanty, oparte o źródła amerykańskie czy irlandzkie, jak i współczesne songi folkowe czy piosenki żeglarskie,zarówno autorstwa Szkota, jak i Jurka Porębskiego, Marka Szurawskiego, Andrzeja Koryckiego, Witka Zamojskiego, Tomka Opoki i wielu innych, uznanych żeglarskich bardów.

Koncertem on-line GOKiS Kunice pragnie zainicjować powrót do normalnego funkcjonowania placówek. Chociaż dzieje się to stopniowo, to powoli do życia wraca edukacyjna, kulturalna i sportowa działalność Ośrodka.

„Moje ukochane…” – koncert online