Eryk Bąkowski zwycięzcą konkursu „Zostań w domu”

Wydawałoby się, że tematyka koronawirusa i przymusowa izolacja wszystkim zaszła mocno za skórę. Życie spowolniło, przyszedł czas na refleksję, poszukiwanie nowych rozwiązań zaistniałej sytuacji i wreszcie – na twórczość.

Rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs na tekst piosenki „Zostań w domu” zaproponowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kunicach. Duże zainteresowanie uczestników i rzeczywisty ogólnopolski zasięg konkursu sprawił radość organizatorom. Teksty zostały nadesłane z Warszawy, Budzynia, Kalwarii Zebrzydowskiej, Cieszyna. Wzięli w nim także udział twórcy z powiatu legnickiego i samej gminy Kunice. W sumie do organizatorów dotarło 15 tekstów.

Oceną tekstów, oczywiście zdalnie, zajęli się jurorzy z całej Polski:

  • Anna Emolka Dębicka – skrzypaczka sesyjna. Od wielu lat znana i słuchana w „Krainie Łagodności”, na stałe współpracuje z zespołami Do Góry Dnem, A gdyby Tak, Irish Jam
  • Anna Rzonca – nauczyciel gry na skrzypcach z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy
  • Lilla Sadowska – redaktor naczelny Portalu Lca.pl, szczególna pasja – muzyka
  • Paweł  „Alex” Aleksanderekzałożyciel i szef zespołu Hoverla oraz Orkiestra Samanta z Wrocławia. Manager, tekściarz i kompozytor.
  • Paweł Lenar – kompozytor, aranżer, menager zespołu Puls, instruktor śpiewu
  • Tomasz Lenard – urokliwy pan z niesamowicie długą brodą – muzyk, fotoreporter, szantymaniak. W świecie szantowym znany jako „Emeryt”.
  • Dariusz „Grzywa” Wołosewicz – założyciel, wokalista, gitarzysta i autor tekstów Strefy Mocnych Wiatrów– polskiego zespołu  rockowego, założonego w 2004 roku w Warszawie.

Jurorzy docenili w tekstach przede wszystkim optymizm, pozytywny przekaz, poczucie humoru i dystans do zaistniałej sytuacji, troskę o drugiego człowieka, ale i też nasz wewnętrzny bunt, który finalnie przekształca się w radość wspólnego bycia ze sobą. Ważne były takie kryteria, jak spójność słów, akcenty i rytmika tekstów.

W zmaganiach o laur zwycięzcy najlepiej poradził sobie i trafił w gusta jurorów Eryk Bąkowski – jedenastolatek z Kunic z tekstem HEY YO – do melodii  Hard Trap Beat „Hyped”. Warto podkreślić,  że jurorzy nie znali miejsca zamieszkania ani wieku uczestników, a brali w nim udział zarówno dorośli, jak i dzieci.

-Ten tekst jest debiutem Eryka. Rymowanie powiedzonek i  piosenek do znanych melodii, to ulubione rodzinne zajęcie. Przygotowania do udziału w konkursie na tekst piosenki „Zostań w domu” trwały w atmosferze wzajemnych inspiracji i pomocy w gronie: mama, syn i córka. Treść nie zawsze układała się od razu w równej długości linijki – czasami brakowało rymu, czasami słowa, a czasami w miarę sensownego dokończenia zwrotki. Wierząc, że sukces dodaje skrzydeł, mam nadzieję, że Eryk uwierzy w swój potencjał i będzie rozwijał się w tym kierunku – mówi mama chłopca. Drugie miejsce przyznano Agnieszce Górskiej z Cieszyna za słowa do utworu Marka Grechuty „Nie dokazuj”, natomiast na miejscu trzecim uplasowała się Aleksandra Zań z Legnicy z tekstem zatytułowanym „Chcę pokochać dom”, do melodii  „Chcę uwierzyć snom” z filmu „Kraina Lodu II”.

ZWYCIĘSKI TEKST

Eryk Bąkowski zwycięzcą konkursu „Zostań w domu”