Niespodzianki na Dzień Bibliotekarza

Na 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W tym dniu przywracamy działanie bibliotek na terenie gminy Kunice. W naszych bibliotekach odbywają się różne imprezy, warsztaty dla dzieci, spotkania autorskie, konkursy i wspólne czytanie. Jesteśmy tak szczęśliwi, że w końcu drzwi naszych bibliotek będą otwarte dla stęsknionych czytelników. Na spotkania autorskie, konkursy i warsztaty jeszcze chwilę musimy wszyscy w cierpliwości czekać, ale dla najmłodszych przygotowaliśmy niespodziankę, a mianowicie przeczytamy książkę lubianą przez wszystkich. Długo zastanawialiśmy się nad wyborem książki, którą dzieci lubią, jednomyślnie wybraliśmy- „Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach” Renaty Mruk. Opowiadanie „Dumka” to ciepła, krótka historia kota i jego rodziny.

Miłego słuchania !

To nie koniec naszych dzisiejszych niespodzianek, dla wszystkich książka jest niezwykle cenną rzeczą. Aby książka w ogóle powstała potrzeba ogromnego nakładu pracy naprawdę wielu osób. Warto wziąć więc sobie do serca, że książki trzeba szanować. Co prawda już coraz rzadziej spotykamy się z sytuacjami, kiedy wracają do nas egzemplarze lektur z pozaginanymi rogami, czy pomazanymi kartkami. Duża jest w tym zasługa bibliotekarzy, którzy popularyzują czytelnictwo wśród młodzieży i dzieci, przy czym organizują specjalne zajęcia biblioteczne dla najmłodszych. Na takich zajęcia mały jeszcze czytelnik dowiaduje się o książkach wszystkiego, o ich wydruku, o sposobie wypożyczenia, ale przede wszystkim o tym że o książki trzeba dbać. Te rozmowy procentują.

Dziś w Dzień Bibliotekarza zapraszamy wszystkie dzieci, a także rodziców do wspólnej zabawy, trochę plastyczno-technicznej a mianowicie do wykonania własnej zakładki do książki. To taka prosta rzecz, ale bardzo cieszy własnoręcznie wykonana praca. Na zakładkach mogą powstawać prawdziwe wariacje, my chcemy zaproponować zakładkę w lubiane przez dzieci- Minionki.

Do wykonania zakładki potrzebujemy:

  • 3 kartki A4 w kolorach: żółtym, czarnym i niebieskim 
  • z żółtej kartki wycinamy prostokąt 20 cm x 4 cm 
  • z niebieskiej kartki wycinamy prostokąt 5cm x 4cm (spodenki) i dwa prostokąty 6cm x 1cm (szelki)
  • z czarnej kartki wycinamy prostokąt 4cm x 1cm (opaska)  

 

Niespodzianki na Dzień Bibliotekarza