PAŃSTWA I MIASTA

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kunicach proponuje ciekawy sposób spędzania czasu wolnego. Ponieważ nie można wychodzić z domu, GOKiS zachęca zainteresowanych do sięgnięcia po specjalnie na te sytuację przygotowane gry i zabawy, które umilą nam czas odizolowania od przyjaciół.

Zacznijmy od gry państwa i miasta, w której nie wystarczy tylko szeroki zasób słów, ale przede wszystkim liczy się szybkość myślenia.

Do gry potrzebne nam będą zaledwie kartka i długopis.

Uczestnicy biorący udział w grze muszą wymyślić listę (powiedzmy) dziesięciu kategorii słów, którą każdy gracz przepisuje na swoją kartkę.

Mogą to być przykładowo : nazwy państw, miast, imiona, zwierzęta domowe, po prostu zwierzęta, meble, warzywa owoce (co tylko sobie wymyślimy).

Następnie jeden gracz podaje literkę. Każdy z uczestników rywalizacji musi napisać jedno słowo zaczynające się od tej wybranej litery w każdej z ustalonych kategorii. Kiedy któryś z uczestników wypełni wszystkie pola kategorii, mówi „KONIEC!”. Wtedy wszyscy gracze odkładają swoje długopisy.

Gracze wspólnie sprawdzają wszystkie wyrazy napisane w każdej kategorii.

PUNKTACJA :

10 punktów – otrzymuje gracz który napisał słowo którego nikt inny nie napisał

5 punktów – otrzymuje kiedy słowa powtarzają się (czyli przykładowo:

u gracza A na literę S w kategorii zwierze jest „sarna”, tak samo jak u gracza B wtedy obydwaj gracze za dane słowo otrzymują 5pkt.

0 punktów – otrzymuje gracz który w polu nie ma wpisanego żadnego słowa.

W kolejnej partii szukamy słów na inną literę. Gra kończy się kiedy jeden z graczy zdobędzie określaną liczbę punktów (przykładowo 100 pkt.).

Gra w państwa miasta jest świetną zabawą zarówno dla dzieci jak i dorosłych na spędzenie wspólnie czasu z nutką rywalizacji. Najmłodsi przez grę poznają nowe słowa, uczą się szybkiego myślenia i przede wszystkim świetnie się bawią.

PAŃSTWA I MIASTA