Dzieci przygotowują się do Wielkiej Kunickiej Majówki

Kunicka Folk Majówka zbliża się wielkimi krokami. Pełna atrakcji impreza będzie zwieńczeniem działań, które zostały podjęte znacznie wcześniej po to, by sam finał był interesujący dla każdego uczestnika. Jedną z form przygotowania się do tego kulturalnego wydarzenia jest realizacja projektu „Kunicka Folk Majówka” na którą został pozyskany grant ze Stowarzyszenia „Wrzosowa Kraina”. Jego celem jest krzewienie kultury ludowej oraz aktywizacja dzieci i dorosłych.

Młodzież ze szkół podstawowych w Bieniowicach, Kunicach, Rosochatej i Spalonej poznaje kulturę ludową w praktyce. Pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów, ponad 60 uczniów każdej ze szkół uczy się systematycznie od kwietnia układu choreograficznego wybranych polskich tańców narodowych, krakowiaka, trojaka, poloneza, oraz czeskiej polki. Młodzi tancerze zaprezentują swoje umiejętności właśnie na Kunickiej Majówce. Podczas specjalnie zorganizowanych warsztatów poznają także stroje narodowe oraz historię tańców narodowych. Zajęcia dla dzieci prowadzą Leokadia i Władysław Malec, pasjonaci tańca ludowego. Od 1977  do 2011 r tańczyli w Zespole Pieśni i Tańca „Legnica”, a od 2011 r. są członkami Stowarzyszenia Kulturalnego „Ziemia Legnicka”, którego celem jest krzewienie kultury ludowej, a szczególnie tańca i stroju ludowego poprzez prezentacje sceniczne, a także zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Od kilkunastu lat prowadzą także Szkolny Zespół Tańca Ludowego, początkowo działający przy Zespole Szkół Rolniczych, a po jego likwidacji – przy Zespole Szkół Budowlanych w Legnicy.
Za swoją działalność zostali wyróżnieni odznakami honorowymi Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Dzieci ciekawe świata najszybciej uczą się w działaniu. Taniec ludowy to dla nich kolejna życiowa przygoda zaszczepienie w tym wieku sympatii do kultury ludowej zaowocuje w przyszłości. To pewne. Aktywne spędzanie czasu wolnego zawsze przynosi korzyści. Nie tylko wiedza i umiejętności są ważne. Dobra kondycja ruchowa, poczucie rytmu, gospodarowanie czasem i, co najważniejsze- odkrywanie swoich talentów – to uniwersalne wartości tego projektu.

Dzieci przygotowują się do Wielkiej Kunickiej Majówki